AZİZ MAHMUD HÜDAYÎ

Aziz Mahmut Hüdai Bursa kadılığı esnasında bir boşanma davası ile karşılaşır. Hacca gidemezsem senden boşanırım diyen kocasından davacı olan kadın kocasının bir süre ortadan kaybolduktan sonra geri döndüğünde hacca gittiğini iddia ettiğini böyle bir sürede hacca gidilemeyeceğini söylemekte kocasından boşanmak istemektedir. Davalı koca hacca gidip geldiğinde ısrar etmekte hatta Bursalı hacılara hediyelik eşyalar emanet ettiğini söyler. Davalı kocanın sözleri her ne kadar mantık sınırlarının dışında olsa bile kesin karar verilmesi için Bursalı hacıların şehre gelmesi beklenir. Hacılar şehre girip kimse ile konuşmadan şehir dışında karşılanır. Hacıların da davalı kocayı onaylaması üzerine dava düşer.
Bu dava mantık sınırlarını zorlamaktadır ve Aziz Mahmut Hüdai işin aslını öğrenmekte kararlıdır. İşin iç yüzünü araştırırken Üfteda Hazretlerini bulur ve öğrencisi olmak ister ama öncelikle kibrini kırıp yok etmesi gerekmektedir.

“Beni sevenler türbemde bir kez dahi gelip fatiha okuyanlar denizde boğulmasın ömrü boyunca yokluk yüzü görmesin”


BU YAYINI İNDİR


Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "AZİZ MAHMUD HÜDAYÎ"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Bu oyunun filmini izlemiştim. Ama oyununu ilk defa dinleyeceğim. Bakalım hangisi daha güzel olmuş sonrasında değerlendireceğim.

KÖŞE BAŞI
BİR KADIN UĞRUNA
BAĞLANMA
BİZ ÜÇ ARKADAŞTIK
SARN ÇİFTLİĞİ
Bütün hakları saklıdır. radyotiyatrosu.net 2018
error: İçerik koruma alltındadır.
%d blogcu bunu beğendi: