SUÇ VE CEZA

   Raskalnikov maddi imkansızlıklardan dolayı Petesburg Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmış, kirasını bile doğru dürüst ödeyemediği pis ve köhne bir odada yaşamak zorunda kalmıştır. Maddi olarak çok sıkıştığı anlarda, para edebilecek eşyalarını rehin bıraktığı faizci bir yaşlı kadın vardır. Maddi sıkıntılardan iyice bunalan Raskalnikov yaşlı tefeci kadını öldürmeye karar verir. Raskolnikov tefeci kadını öldürmenin dünyayı bir parazitten kurtaracağını düşünerek kendini daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inandırır.

   Romanı ile radyo tiyatrosunu kıyasladığımda sanki romanda hikaye Raskalnikov merkezli olmasına rağmen radyo tiyatrosunda olaylar daha çok Raskalnikov’un etrafında gelişiyor gibi geldi. İkisini de okuyup dinleyeli baya zaman oldu hafızam beni yanıltıyor mu emin olamıyorum. Bu konuda sizlerinde fikirlerinizi almak isterim. Şunu da unutmamak gerekir ki Suç ve Ceza gibi bir romanı radyo tiyatrosuna uyarlamak hiçte kolay olmasa gerek. Zaten oyunda bu işi çok iyi bilen Tayfun Türkili tarafından uyarlanmış. Daha farklı nasıl yapılabilirdi diye düşündüğüm zaman şahsen bir cevap bulamıyorum.

Yapım: TGRT
Eser: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Yapım & Yönetim: Mehmet Köseoğlu
Uyarlayan: Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar, Neslihan Gürgün
Kayıt: Davut Genç
Montaj: Mahmut Acar

 

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum - "SUÇ VE CEZA"

avatar
  Subscribe  
Bildir
Hüseyin
Ziyaretçi
Hüseyin

Muhteşemdi… Pluto retrosunda Satürn’den baskı yerken epey iyi geldi mesajlar…

Samet
Ziyaretçi
Samet

Radyo tiyatroları edebi eserlerden oluştuğundan insanlara pek çok şey katıyor olmalı.Dizi gibi değil.

Volkan
Ziyaretçi
Volkan

Cok begendim. Emeginize saglik. Her gece uyurken bir bolumunu dinledim.

Hatice Yavaş
Ziyaretçi
Hatice Yavaş

Kitabı kadar değerli bir çalışma olmuş radyo tiyatrosu da.Seslendirmeleri,duyguları bize yansıtmaları o kadar hisli ve gerçekçi ki kendimizi içinde buluyoruz olanların.Dinleyici değil karakterlerden biri haline geliyoruz.Emeği geçen herkese teşekkürler.

KÖŞE BAŞI
BİR KADIN UĞRUNA
BAĞLANMA
BİZ ÜÇ ARKADAŞTIK
SARN ÇİFTLİĞİ
Bütün hakları saklıdır. radyotiyatrosu.net 2018
error: İçerik koruma alltındadır.
%d blogcu bunu beğendi: