1’E 10 VARDI

Hayatında ilk kez gece kulübüne giden Quinn, 1’e 10 kala dans kulübünün kapanmasıyla elindeki dans biletlerini harcayamadan çıkmak zorunda kalır. Tesadüf bu ya gece kulübünden çıktıktan sonra kulüpte tanıştığı dansçı kızı bir serserinin elinden kurtarır. Dansçı kızı evine bırakan Quinn, kızında kendisi gibi Gleenfalls’tan New York’a geldiğini öğrenir. Briqee her ne kadar New York’tan ayrılmak istese de geri dönmeye bir türlü cesaret edememiştir. Quinn’de geri dönmek istemektedir ancak yaptığı hırsızlıktan dolayı polisin kendisini yakalayacağına emindir. Quinn durumunu Briqee’ya anlatınca, Briqee’nin aklına bir fikir gelir. İki arkadaş, Quinn’in çaldığı parayı geri koyacaklar sonra beraber Gleenfalls’a gideceklerdir. Ancak Quinn’in hırsızlık yaptığı eve paraları geri koymaya gittiklerinde ev sahibini öldürülmüş olarak bulurlar.

Bu oyunun yine Tayfun Türkili tarafından yapılan farklı bir uyarlaması TGRT tarafından “Son Otobüs” adıyla yayınlanmıştır.

Yapımcı: TRT
Tür: Macera
Yazan: Cornell Woolrich (William Irish, George Hopley takma adlarını kullanmıştır.)
Çeviren: Leyla Soykut
Radyoya Uyarlayan: Tayfun Türkili
Yöneten : Metin Çoban
Efektör: Erhan Mesutoğlu

Seslendirenler
Quinn: Erhan Yazıcıoğlu
Briqee: Nilgün Barlas
1. Adam: İlyas Salman
Polis: Mahmut Gökgöz
Eczacı: Saltuk Kaplangı
Hemşire: Uğur Altıntak
2. Adam: Ersun Kazançel
Ebe: Vildan Balcı
Şöför: Cengiz Keskinkılıç
Ellen: Birsen Kaplangı
Harry: Özkan Gürol
Barbara: Gül Vergon
1. Kadın: Nedret Ener
2. Kadın: Betül Alabora
Holmes: Gökhan Mete
Garson: Yavuz Şeker
Marry: Neşe Erçetin
Katip: Hakan Altıner
Joen: Gül Gülgün
Riff: Metin Çeliker

8 thoughts on “1’E 10 VARDI

  1. Güzeldi.Rahmetli Tayfun Türkeli nin bu oyundaki arkadaşı Saltuk Kaplangı nın ismini Zoraki Nikah adlı oyununda kullandığı da gözümüzden kaçmadı.Emeği geçenlere teşekkürler.

    1. Oyunun 1963 yılında Türkiye’de yapılmış yapımcılığını Memduh Ün’ün yaptığı Fatma Girik ve Tamer Yiğit’in oynadığı sinema filmi uyarlaması da vardır.

        1. Dün gece filmi izledim. Radyo tiyatrosundaki karakterleri, aklımda çok daha farklı kişilere büründürdüğüm için biraz değişik geldi ama zamanına göre değerlendirirsek güzel bir film olmuş diyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir