ABDULLAH-I TERCÜMAN

Abdullah-i Tercümân, Akdeniz’in Mayurka adasında yaşayan zengin Turmeda ailesinin ilk erkek çocuğu olarak dünyaya geldi. Doğduğunda ailesi tarafından ona Anselmo adı verildi.

Anselmo, altı yaşına geldiğinde ailesi onu seçkin bir papazın yanına verdi. Ailesinin amacı Anselmo’nun iyi bir Hristiyan olarak yetişmesiydi. Anselmo sekiz yaşına gelince İspanya’nın Larde şehrine gönderilir. Larde şehri o yıllarda Hrisitiyan aleminin önde gelen ilim sehirlerinden biridir. Anselmo burada altı sene boyunca tıp ve astronomi üzerine eğitim gördü. Ayrıca dört yıl kadar bir süre de İncil üzerine çalıştı ve iyi tahsil görmüş bir papaz oldu. Ancak Anselmo bunun ile yetinmeyerek İtalya’nın Lombardia şehrindeki Bologna Üniversitesine giderek, papazların üstadı denilen Nicolas Martel’in derslerine katıldı. Genç papaz kısa bir süre sonra Nicolas Martel’in en gözde talebelerinden bir oldu.

Ancak bir gün Mertel hastalandığı için derse gelemedi. O gün Anselmo ve arkadaşları aralarında Paraklit mevzusunu tartışmaya başladı. Anselmo ve bazı papazlar Paraklit’in bir başka peygamber olduğunu ileri sürerler. Diğer papazlar ise Paraklit’in Hz. İsa olduğunu ileri sürerler. Ders sonrası Anselmo Turmeda, işin doğrusunu öğrenmek için üstadı Martel’in yanına giderek bu Paraklit mevzusunu sorar. Konu oldukça hassastır.

Yapım: TGRT
Tür: İslam, Aile
Menşei: Yerli
Yazan: Abdurrahman Çapa
Yapım & Yönetim: Niyazi Hancı

Seslendirme
Abdullah: Selçuk Dinçer
Mertil: Macit Flordun
Francis: Osman Görgen
Daniel: Gazanfer Ündüz
Ali: Orhan Hızlı
Ebul Abbas: Toron Karacaoğlu
Sultan Abullaziz: Hayri Küçükdeniz
Yusuf: Tarık Tibet
Jack: Zekai Müftüoğlu
Julio: Ünal Gürel
Kumandan: Tuncay Halıcıoğlu
Nöbetçi: Güven Kıraç

2 thoughts on “ABDULLAH-I TERCÜMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir