ALBAY CHABERT

Albay Chabert savaşta kafasına aldığı kılıç darbesi sonucu ağır yaralanarak bilincini kaybeder. Savaş bittikten sonra Albay Chabert’ın bulunamaması sonucu öldüğü ilan edilir. Karısı Albay Chabert’ın ölümünden sonra Napolyon tarafından maaşa bağlanır. Bir süre sonra da yeniden evlenir. Albay Chabert zar zor yeniden Fransa’ya dönse de kimseyi Albay Chabert olduğuna inandıramaz. Hatta kendisini Albay Chabert sandığı için akıl hastanesinde bile yatırılır. Fakirlik ve sefalet içinde yaşayan Albay Chabert, avukat Dorvill’den kendisine yardım etmesini ister.

Yapım: TRT (Ankara Radyosu)
Tür: Dünya Klasikleri
Yazan: Honoré de Balzac
Eser: Le Colonel Chabert (1832)
Radyoya Uygulayan: Tuncay Yönder
Yöneten: Mahir Canova
Efekt: Ertuğrul İmer

Seslendirenler
Albay Schabert: Cüneyt Gökçer
Avukat Dorvill: Haluk Kurdoğlu
Kontes Ferrol: Ayten Gökçer
Bogar: Zafer Ergin
Rodechal: Haşim Hekimoğlu
Simonin: Tugay Aktüre
Kapıcı: Muzaffer Gökmen
Krotad: Semih Sergen
Lui Bernio: Coşkun Kara
Bir İhtiyar: Raik Alnıaçık

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AçıksözSamet ÇAKIRCengizPelin Yılar Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Pelin Yılar
Ziyaretçi
Pelin Yılar

Harika bir eser. Dinledigimden bu yana saatler geçti ama hala tesirinden kurtulamadim. Belki arka plandaki müziğin tınısından belki de seslendirme sanatçılarının ustaligindan yahut kurgudaki muntazamlik dahil hepsinden olacak ki beni konuya bagladi ve zihinsel olarak çevreden de soyutlanmami sagladi. Bu açıdan da zihnimi dinlendirebildigim ve aynı zamanda Honore de Balzac ‘ın eserlerinden birini Cüneyt – Ayten Gokcer çifti başta olmak üzere pek çok usta sanatçınin sesinden dinleyebildigim oldukça hoş bir vakit geçirdim. Emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Samet ÇAKIR
Ziyaretçi
Samet ÇAKIR

Muazzam bir eser gerçekten. Albay Chabert’i dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Albay Chabert’in ismini geri kazanmak için verdiği mücadele sonrasında kendinizi Albay Chabert’in yerine koyduğunuzda ister istemez bir intikam duygusuna kapılıyorsunuz.

Açıksöz
Ziyaretçi
Açıksöz

Balzac’tan harika bir oyun. Albay’ın kararı sıra dışı.