BEYAZ GECELER

Aleksa Aleksandroviča kendini insanlardan soyutlamış birisi olduğu için sekiz yıldan beri aynı şehirde olmasına rağmen hiç arkadaşı olmayan biridir. Hayatındaki tek kişi ise hizmetçisi Matruşka’dır. Hayalperestlikten mi yoksa yalnızlıktan mıdır bilinmez Aleksa, Petersburg sokaklarında gezerek evler ile konuşup dertleşmektedir. (Pek çok kişi hayalperestliğinden evler ile konuştuğunu söylese de ben yalnızlıktan evler ile konuştuğu düşüncesindeyim.)
Yine böyle bir gün evine dönerken nehir kenarında bir kızın parmaklıklara dayanarak ağladığını görür. Kadınlarla arası iyi olmamasına rağmen kıza yaklaşarak seslenir. Kız Aleksa’nın farkına varınca hemen oradan uzaklaşmaya başlar. Aleksa da kızın peşinden gitmeye başlar ancak bir süre sonra bırakır. Tam bu sırada kızın peşine başka bir adam takılır ve kızı kolundan yakalar. Aleksa hemen devreye girerek kızı adamın elinden kurtarır ve kıza evine kadar kıza eşlik eder. Bu sırada kız Aleksa’dan hoşlanmaya başlar. Aleksa’da kızdan çok etkilenmiştir ve onun niçin ağladığını öğrenmek ister. Kız onu daha yakından tanıdığı takdir de belki sorununun ne olduğunu anlatabileceğini söyleyerek ertesi gün buluşmaya karar verirler.
“Sakın beni hoppa, maymun iştahlı bir kız sanmayın. Öyle çabucak unutacak veya ihanet edecek biri değilim. Onu bütün bir sene boyunca sevdim. Ve Tanrı şahidimdir, bir kere olsun ona ihanet etmedim. Böyle bir şey aklımdan geçmemiştir. Oysa o bütün bunları küçümsedi, ayaklar altına aldı. Duygularımla alay etti. Madem öyle, güle güle!…”

Yapımcı: TGRT
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Yazan: Fyodor Dostoyevski
Radyoya uygulayan: Tayfun Türkili
Seslendirme yönetmeni: İskender Bağcılar
Ses Kayıt: Ahmet Atalay
Kurgu: Didem Türkmen
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

1 thought on “BEYAZ GECELER

  1. Beray Hanım lütfen yorumlarda küçük harf kullanınız. Tüm mesajlarınızı word e atıp. Küçük harfe çevirmek zorunda kalıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir