BİR KOMİSER GELDİ

Varlıklı bir aile olan Birling’lerin biricik kızları ile yine zengin bir ailenin tek oğlunun nişanlarının kutlandığı malikanenin kapısı çalınır. Malikaneye nişan gecesi intihar eden bir kızın ölümünü soruşturan bir müfettiş gelmiştir.
Oyunu dinlerken insan acaba ben kimlerin hayatını mahvettim diye kendini sorgulamadan edemiyor. Acaba hayatımıza girip çıkan insanlar üzerinde nasıl bir etkimiz oldu, hayatlarını nasıl değiştirdik ya da mahfettik, üzerimizde kimlerin bedduası var. Bizim için önemsiz olan detaylar başkalarının hayatlarını ne kadar etkiler. Bağırdığımız, aşağladığımız, alay ettiğimiz, kavga ettiğimiz vs… sonra da unuttuğumuz insanlar bunları unutabildiler mi? Yoksa hayat; bize yaptıklarımızı unuttururken, onların bizim onlara yaptıklarımızı unutmalarını imkansız mı kıldı?
Daha önce duruşma başlıyor oyununu dinleyenler iki oyun arasında bir bağ kurabilirler. Her iki oyun da kendini masum gören insanların sorgulanması/yargılanması açısından bence benzerlik gösteriyor.
Duruşma başlıyor oyununu buradan dinleyebilirsiniz.

Yapım: TRT
Yazan: J. B. Priestley (1945-1946)
Dilimize Çeviren: İrfan Şahinbaş
Radyoya uygulayan ve mikrofona koyan: Zihni Küçümen
Teknik Produksiyon: Arif Temizel
Seslendirenler
Arthur Birling: Müfit Kiper
Gerald Croft: Fuat İşhan
Miss Birling: Nedret Güvenç
Sheila Birling: Suna Pekuysal
Eric Birling: İsmet Ay
Komiser: Hüseyin Kemal Gürmen

6 thoughts on “BİR KOMİSER GELDİ

  1. Oyun benimde çok beğenip tekrar tekrar dinlediğim oyunlardan. Filmini de merak etsem de henüz izleyemedim.

  2. 2015 yapımı olan filmi yeni izledim. Çok etkileyici bulduğumu söylemeliyim. Oyuncular tam uygun şekilde seçilmiş ve hepsi hakkını vererek oynamış filmde.

   1. 2015 yapımı filmden haberim yoktu. Çok başarılı bir yapım olduğu girişinden belli.
    Düzeltme
    Çok güzel bir film.

    1. Film inceleme sitelerinden de gayet yüksek bir puan almış. Radyo tiyatrosunu dinlerken aklımda canlandırdığım karakterleri birebir filme alıp koymuşlar. Dört Dörtlük bir yapım olmuş bana göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir