DORİAN GRAY’IN PORTRESİ

Yakışıklılığı ve düzgün fiziği ile insanların dikkatini çeken Dorian Gray, bu özelliği ile Ressam Basil Hallward’ın da dikkatini çeker. Ressam Basil Hallward, Dorian Grey’in bir resmini yapar. Ressam Basil Hallward’in arkadaşı Lord Henry ile de tanışan Dorian Grey, Lord Henry ile yaptığı üzun sohbetten çok etkilenerek güzelliğinin ve gençliğinin geçici olduğunu fark ederek. Kendisi yerine resminin yaşlanmasını diler.

Yapım: TRT
Tür: Gerilim
Eser: Oscar Wilde
Çeviren: Selahattin Hilal
Radyoya uygulayan: Ender Gürol
Reji: Kâmran Yüce
Efekt: Korkmaz Çakar

Seslendirenler
Dorian Gray: Pekcan Koşar
Basil Hallward: Şükran Güngör
Lord Henry: Müşfik Kenter
Uşak: Uğur Say
Kadın: Meral Köylü
James Vane: Cemil Can Bıçakcı
Lady Narborough: Sirarpi Acemyan
Adrian : İsmail Düvenci
Anlatan: Yıldız Kenter
Ses: Erdoğan Ersever

4 comments

    1. Melike Hanım uyarınız için teşekkürler. Aslında doğru söylüyorsunuz.
      Arkası yarınlarda bazen bölümleri birleştirilmiş şekilde paylaşıyorum. Arkası yarın olması ve videoda sürenin görünüyor olmasından dolayı belirtmeye gerek görmemiştim. Bundan sonraki birleştirilmiş arkası yarın oyunlarda ayrıca süreyi de belirten bir satır eklerim.

  1. Bende de kitabın İngilizcesi var. Güzel bir hikayesi olan sanatçılar çevresinde geçen bir kitaptan,romandan uyarlama bir oyun. Dorian Gray’in adını saklıyor olması bir ressamın o kişinin varolduğunu ruhundaki bir sihrin başkaları tarafından bozulması korkusudur. Düşmanlarını bile güzel insanlardan çeken ruh insanı o . Merhum Şükran Güngör ‘ ün canlandırdığı ,Merhum Müşfik Kenter ve Kızkardeşi Merhume Yıldız Kenter bir oyunda canlanıyorlar. Bazıları bir sanat eserinde,bir kitapta, bir tabloda, bir bestede bulabilirsiniz.Güzellik ve gençlik kalıcı değildir.Geçer gider ,anlamazsın . O vakit portrenin de yaşlanmasını dilersin .Kıskanırsın. İnsanca bir duygudur bu. O zaman yaşlanmasını dilersin . Kalın bir kitaptı oysa.

  2. İnsan ,insanı tanıdıkça büyü de kaybolur .Bu bir yazda da olur,bir öpücükle de, hatta hayalinde kurduğu bir karakterin bazı özelliklerini anlamasıyla son bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir