FARELER VE İNSANLAR

Lennie ve George günlerini çiftliklerde çalışarak geçiren iki arkadaştır. Goerge, ölen teyzesine Lennie’ye göz kulak olacağına söz vermiştir. Lennie hayatını tek başına sürdürebilecek zekada değildir. Lennie saflığının yanı sıra fazlasıyla iri cüsseli güçlü kuvvetli birisidir. Ama zekası kuvvetini kontrol edebilecek kadar gelişmemiştir. Yumuşak hayvanları ve eşyaları elleriyle sevmek çok hoşuna gitmektedir. Bu takıntısı o kadar uç noktadadır ki severek öldürdüğü fareleri cebinde taşıyarak tekrar tekrar sevmektedir. Lennie çalıştıkları çiftlikte bir çocuğun elbiselerini sevmek isterken çocuğun çığlık atmasından dolayı George ile birlikte çalıştıkları çiftlikten kaçmak zorunda kalmış ve çalışacakları başka bir çiftlik bulmak zorunda kalmışlardır.

Otobüs şoförü iki arkadaşı işe başlayacakları çiftliğin beş kilometre uzağında indirmesiyle, Salinas Nehri’nin kıyısında bulunan vadide bir gece geçirmek zorunda kalırlar. Arkadaşının başını yeniden belaya sokmasından korkan George, arkadaşına eğer başına bir şey gelirse konakladıkları bu yerde saklanarak kendisini beklemesini söyler.

Gençlik yıllarımda okuduğum eser zamanında sonu ile beni çok etkilemişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerde okutulması için tavsiye edilen 100 temel eserden biri olmasına rağmen, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitap İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sakıncalı bulunduğunu öğrendiğim zaman şahsen çok şaşırmıştım.

– O halde George her zamanki gibi anlat hadi.
– Neyi anlatayım Lennie?
– Bizimle ötekilerin arasındaki farkı anlat George.
– Bizim gibi adamların kimi kimsesi yoktur Lennie. Biraz para biriktirir sonra hepsini birden harcarlar.
– Ama biz onlar gibi değiliz çünkü… çünküü…. Hadi sen söyle George.
– Çünkü benim için sen senin için de ben varım da ondan. Biz ikimiz hep birbirimizin yanındayız. İşte böylece bizi düşünen biri var bu dünyada.

Yapımcı: TGRT
Tür: Dünya Klasikleri
Eser: John Steinbeck

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Cengizgogushua Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
gogushua
Ziyaretçi

Seslendirenlerin bilgilerini de lütfen ekler misiniz? Bu site için teşekkür ederim.

error: İçerik koruma alltındadır.