FARKLI UYARLAMALAR

Radyo yayıncıları tarafından eserlere yapılan farklı radyo tiyatrosu uyarlamalarının listesini elimden geldiğince, bildiğim kadarı ile çıkartmaya çalıştım. Listeye eklenmemiş farklı uyarlamaları biliyorsanız yorum kısmına yazarak listenin güncellenmesine yardımcı olabilirsiniz.

BİR GARİP CİNAYET (TRT)

Kalabalık bir restoranda genç bir adam yaşlı bir kadın tarafından öldürülür. Olay yerine gelen polis tarafından tutuklanan kadın genç adamı sevdiğini ve cinayeti bu yüzden işlediğini söyler. Ancak, bir süre sonra …

GARİP CİNAYETLER (TGRT)

Kalabalık bir restoranda herkesin gözü önünde yaşlı bir kadın, bir genci öldürür. İşlediği cinayet sonrasında etrafındakilerden polisi çağırmalarını isteyen kadın kaçmayıp polisi bekler.

BURUN (TRT)

Berber İvan Yakovleviç, zil zurna sarhoş olduğu bir gecenin sabahında zar zor karısı tarafından yemeğe kaldırılır. Sabah kahvaltısında ekmeğin içinden bir burun çıkmasıyla İvan ve karısı şaşkına döner. Aynı günün sabahı sekizinci derece devlet memuru Kovalev uyandığında burnunun yerinde olmadığını görür.

KAYBOLAN BURUN (TGRT)

kaybolan-burun

Berber İvan Yakovleviç, zil zurna sarhoş olduğu bir gecenin sabahında zar zor karısı tarafından yemeğe kaldırılır. Sabah kahvaltısında ekmeğin içinden bir burun çıkmasıyla İvan ve karısı şaşkına döner. Aynı günün sabahı sekizinci derece devlet memuru Kovalev uyandığında burnunun yerinde olmadığını görür.

KADIN DÜŞMANI (TGRT)

KADIN DÜŞMANI

Lavinia’nın yaşadığı şehirde bir seri katil yalnız başına, gece vakti gezen kadınları öldürmekte, şehirde yaşayan kadınlar, korkularına gece vakti sokağa yalnız başlarına çıkamamaktadır.

LAVINIA YAŞAYACAK MI? (TRT)

LAVINIA YAŞAYACAK MI

Lavinia’nın yaşadığı şehirde bir seri katil yalnız başına, gece vakti gezen kadınları öldürmekte, şehirde yaşayan kadınlar korkularına gece vakti sokağa yalnız başlarına çıkamamaktadır.

ANLAT LISA (TRT)

anlat-lisa

Bir çete liderini hapisten kaçırmak için sevgilisi ve avukatı tarafından bir plan yapılır. Çete lideri Frank sadece hapisten kaçmak değil aralarında bir ilişki olduğundan şüphelendiği avukatı Paulo ve sevgilisi Lisa ile de hesaplaşmak istemektedir.

İHTİRASIN SONU (TGRT)

ihtirasın-sonu

Murat adamları tarafından hapisten kaçırılacaktır. Bu kaçırılma Murat’ın avukatı Yılmaz Bey tarafından organize edilecektir. Murat hapisten kaçınca onu karşılayacaklar arasında nişanlısı Pervin de vardır. Ancak olaylar Pervin’in beklediği gelişmez.

FARELER (TGRT)

FARELER

İkinci dünya savaşı sonrası pek çok ülkenin ekonomileri çöker ve insanları perişan duruma düşer. Bu da yetmezmiş gibi Londra, kedi büyüklüğündeki fareler tarafından istila edilir. İnsanlardan korkmaz, tam tersine insanlara saldırırlar.

SICAK ÜLKELERDEN GELEN ÖLÜM

SICAK ÜLKELERDEN GELEN ÖLÜM

İkinci dünya savaşı sonrasında pek çok ülke gibi İngiltere’de de savaşın etkileri devam etmektedir. İngiltere bir yandan bombalanmış şehirlerini yeniden inşa etmeye çalışırken diğer yandan da ekonomisini düzeltmeye çalışmaktadır. Bu esnada Londra, kedi büyüklüğündeki fareler tarafından istila edilir.

YANLIŞ ÇOCUK (TGRT)

YANLIŞ-ÇOCUK

Zengin bir fabrikatörün çocuğunu kaçırıp fidye istemek için plan kuran suç şebekesi yanlışlıkla iş adamının oğlu yerine bahçıvanın oğlunu kaçırır. Gözü dönmüş suç şebekesi planını değiştirmez ve bahçıvanın oğlu için iş adamından fidye ister.

FİDYE (TRT)

FİDYE

Dak King bütün mal varlığını ipotek ettirerek yedi yüz elli bin dolar bulur. Amacı bu para ile ayakkabı fabrikasına ait bir kısım hisse senedini alarak yönetimde söz sahibi olmaktır. Evine gelen bir telefon tüm planlarını alt üst eder.

SON OTOBÜS (TGRT)

SON OTOBÜS

Memleketi Sinop’a dönmek isteyen Şükran otogarda çantasını çaldırır. Olaya şahit olan Murat, hırsızdan çantayı geri alarak Şükran’a geri verir. Olayın şoku altında olan Şükran’ın sakinleşmesi için Murat beraber çay içmeyi teklif eder.

1’E 10 VARDI(TRT)

1'E 10 VARDI

Hayatında ilk kez gece kulübüne giden Quinn, 1’e 10 kala dans kulübünün kapanmasıyla elindeki dans biletlerini harcayamadan çıkmak zorunda kalır. Tesadüf bu ya gece kulübünden çıktıktan sonra kulüpte tanıştığı dansçı kızı bir serserinin elinden kurtarır.

DEHŞET GİRDABI (TRT)

DEHŞET-GİRDABI

Bir doktor ve suç ortağı tarafından bayıltılarak kaçırılan genç bir kız, bir konağa götürülerek evin hanımefendisinin yerine konulur.

KENDİNİ ARAYAN KADIN (TGRT)

KENDİNİ ARAYAN KADIN

Bir gece iki kişi tarafından kaçırılan Tülin gözlerini lüks bir malikanede açar. Kendine geldiğinde başına gelenlere bir anlam vermeyen Tülin’e evin hizmetçisi onun evin hanımefendisi Zehra olduğunu ve uzun bir süre komada kaldığını söyler.

ABC CİNAYETLERİ (TRT)

Bir katil tarafından Hercule Poirot’a yazılan mektupta Hercule Poirot’a meydan okunmaktadır. Katil mektupta ayın yirmi birinde Andover’de işleyeceği bir cinayeti haber vermektedir.

AKILLI DELİ (TRT)

AKILLI DELİ

Cinayet romanları yazarı Necdet romanlarında polis arkadaşı Çetin’in maceralarını anlatmaktadır. Çetin bir gün acil olarak arkadaşını çağırır. Çetin’e bir mektup gelmiştir ve mektupta henüz işlemediği cinayetleri çözmesi için Çetin’e meydan okunmaktadır.

KORKUNÇ TAKİP (TGRT)

korkunç takip

Eski sabıkalılardan oluşan bir çete, zengin bir bankacının bir yaşındaki bebeğini kaçırarak fidye istemek için plan yaparlar. Bebek ve dadısının evde yalnız olduğu bir zaman harekete geçerler.

SAYILI DAKİKALAR (TRT)

Eski sabıkalılardan oluşan bir çete, zengin bir bankacının bir yaşındaki bebeğini kaçırarak fidye istemek için plan yaparlar. Bebek ve dadısının evde yalnız olduğu bir zaman harekete geçerler.

CANLI ÖLÜM (TGRT)

canlı-ölüm

Radyo programına telefonla bağlanan bir kadın kocasının kendisini aldattığını, artık yaşamak istemediğini, intihar edeceğini söyler. Program sunucusu Sedat, kadının intiharını engellemek için onu telefonda oyalayarak …

OYUN İÇİNDE OYUN (TRT FM)

Nicola S.O.S Umut kuruluşunda gönüllü olarak çalışmakta, telefon ile bağlanan umutsuz, mutsuz insanlara psikolojik destek sağlamaktadır. telefon ile bağlanan bir kadın çok mutsuz olduğunu …

OYUN İÇİNDE OYUN (TGRT)

oyun

Gervais, yakın dostu Bernard ile beraber beraber nazilere ait bir toplama kampından kaçar. Bernard esir kampında bulunduğu süre boyunca Helen ile mektuplaşmıştır. İki arkadaşın niyeti …

DİŞİ KURTLAR (TRT)

DİŞİ KURTLAR

İkinci dünya savaşında toplama kampında esir tutulan iki asker toplama kampından kaçar. İki arkadaşın amacı Bernard mektuplaştığı kız arkadaşının yanına gitmektir. Ancak Bernard’ın…

İNTİKAM (TGRT)

Kocasının, düğün günü gözlerinin önünde öldürülmesinin ardından intikam yemini eden genç kadın kocasının katillerinin peşine düşer.

GERİDE ÜÇ CESET KALDI (TRT)

Julie, düğününde gerçekleşen bir silahlı saldırı sonucu kocasını kaybeder. Kocasının bir arabadan yapılan silahlı saldırı sonucu ölümüne şahit olan Julie, kocasının ölü bedeni henüz soğumadan intikam yemini eder.

TİYATRODA CİNAYET (TGRT)

Tiyatronun başrol oyuncusu Ferit yakışıklılığı sayesinde çok kısa zamanda meşhur olmuş, dizi filmlerin ardından tiyatroda da başrol oynamaya başlamıştır.

AKTÖRÜN ÖLÜMÜ (TRT)

Yeteneksiz ama yakışıklılığı sayesinde oynadığı diziler ile ünlü olmuş bir aktörün ününden faydalanmak isteyen özel bir tiyatro sahneleyecekleri yeni oyunda ünlü aktöre başrol verir.

4 thoughts on “FARKLI UYARLAMALAR

  1. admin rica etsek beğendiğin oyunları da öneriler seklinde listeler misin oyun seçerken çok zaman harcıyoruzda.

    1. Aslında bir ara beğendiğim oyunları bir yazıda toplayıp listelemeyi düşündüm ama diğer oyunlara haksızlık olur gibi geldiği için yapmadım. Sonuçta hepsini birbirinden değerli ses sanatçıları seslendiriyor.
      Zaman konusunda söz veremiyorum ama ilk fırsatta insanların beğenebileceğini düşündüğüm, farklı özellikleri ile öne çıkan oyunları listeleyip sizler ile paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir