GAMZEGÜL SULTAN

Bir zamanlar Halep, Şam ve Diyarbakır’ı içine alan topraklar üzerinde Hükümdarlık yapan Ebu Amr’ın bir oğlu olur. Adını Zeyd koyarlar. Zeyd on sekiz yaşına geldiğinde yiğit, civanmert bir delikanlı olur. Bir gün lalası ile ava gittiğinde sevdasından divane olmuş bir genç ile karşılaşır.

Bu radyo tiyatrosunu ilk dinlediğimde eserin ne zaman yazıldığını merak etsem de hakkında her hangi bir bilgi bulamadım. Bu kadar merak etmemin nedeni eserin kadına şiddeti engellemeye yönelik yazılmış olduğunu düşünmemdi. Aramızda şark edebiyatı hakkında bilgi sahibi varsa eserin ilk yazıldığı tarihi yorum kısmına yazarak bu konuda bizi aydınlatabilir.

Kadına şiddete karşı Türk edebiyatındaki en başarılı eser ise bence Dede Korkut’un “Deli Dumrul” hikayesidir. Hikayenin sonunda Deli Dumrul için annesinin babasının vermediği canı karısının vermesi dinleyicinin bilinç altına gizliden gizliye verilen “Karılarınızı dövüp durmayın onlar gerektiğinde sizin için canını verir.” mesajıdır. Bu da Dede Korkut’un sıradan bir hikayeci olmadığını zamanına göre bilge, ileri görüşlü bir kişi olduğunun ispatıdır.

Yapım: TGRT
Tür: Doğu Edebiyatı, Doğu Klasikleri
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Radyoya Uyarlayan: Mehmet Mert, Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar
Ses Kayıt & Montaj: Halil Güntekin
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

Seslendirme
Şehzade: Selçuk Dinçer
Şehzadenin arkadaşı: Tolga Tibet
…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir