Sponsorumuz

İNATÇI İZAK

Osmanlı döneminin, İstanbul’unda bir Ramazan ayında Hollandalı tütün tüccarı Jan Van Mitten ve uşağı Bruno, Van Mitten’in arkadaşı İzak Ağa’yı ziyarete gelirler. İzak Ağa çok zengin ve bekar bir adamdır. En büyük özelliği ise aşırı inatçılığıdır. İstanbul’da dostu İzak Ağa ile buluşan Van Mitten, İzak tarafından yemeğe davet edilir. Tam da Tophane rıhtımından İzak’ın evinin bulunduğu Üsküdar’a geçecekleri esnada İstanbul’dan, Üsküdara geçecek herkesten 10 para vergi alınacağını öğrenirler. Bu vergiyi vermemekte inat eden İzak Ağa Bütün Karadeniz’i boydan boya dolanarak Üsküdar’a geçmeye karar verir. Bu yolculukta Jan Van Mitten ve uşağı Bruno’da İzak Ağa’ya eşlik edecektir.

Eser Fransa’da 1883 yılında “Kéraban le Têtu” adı ile yayınlanmıştır. Kitapta roman için özel olarak yapılmış 101 adet resim bulunmaktaydı. Keraban isminin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Türkiye’de bazı yayın evleri romanı“İnatçı Kahraman Ağa” adı ile yayınlamıştır. (Kéraban ∼ Kahraman) Bunun yanı sıra bazı yayın evleri ise “İnatçı Keraban” adı ile yayınlamayı tercih etmiştir.

Yapım: TGRT
Tür: Macera, Komedi, Dünya Klasikleri, Osmanlı
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Menşei: Yabancı
Yazan: Jules Verne (1828 – 1905)
Eser: Kéraban le Têtu (Türkiye’de “İnatçı Keraban” adıyla yayınlanmıştır.)
Uyarlayan: Mehmet Ahmetoğlu
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar
Kayıt Montaj: Ahmet Atalay
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

Sponsorumuz

“İNATÇI İZAK” için 3 yanıt

 1. Pirim avatarı
  Pirim

  Bayildimmm..Cook güzeldi cook

 2. Açıksöz avatarı
  Açıksöz

  Harika bir oyun. Mutlaka dinleyin. Hele İzak Ağa’nın seslendirilmesi gerçekten harika.

 3. İsmail avatarı
  İsmail

  İlkokulda okuduğum İnatçı Kahraman Ağa. Nasıl Fransız bir yazar romanına Türk ismi vermil diye hep aklımdaydı. Meğer İzak’mış adı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!