KADIN DÜŞMANI

Lavinia’nın yaşadığı şehirde bir seri katil yalnız başına, gece vakti gezen kadınları öldürmekte, şehirde yaşayan kadınlar, korkularına gece vakti sokağa yalnız başlarına çıkamamaktadır. Şimdiye kadar sekiz kadını öldüren seri katil, kendine hedef olarak özellikle tek başına yaşayan bekar kadınları seçmekte ve Lavinia bu profile birebir uymasına rağmen, geceleri tek başına sokağa çıkmaya devam ederek adeta katile meydan okumaktadır.
Oyunun aynı zamanda TRT tarafından “Lavinia yaşayacak mı?” adıyla yapılmış bir uyarlaması olmasına rağmen bu oyunu yazıya hazırlarken oyunların farklı yazarlardan uyarlandığını fark ettim. (Belki de TRT ya da TGRT de birisinin dalgınlığına gelerek yanlış isim yazdı.) İki oyunun da kurgusunun aynı olmasına rağmen senaryolarında bazı farklar bulunmakta. “Lavinia yaşayacak mı?” oyununu merak edenler oyunu buradan dinleyebilir

Yapım: TGRT
Tür: Gerilim
Yapım: Mehmet Köseoğlu
Eser: Alfred Hitchcock
Uyarlayan: Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar
Ses & Kayıt: Didem Türkmen
Kurgu: Mahmut Acar
Program Yönetmeni: Erol Güldiken

6 thoughts on “KADIN DÜŞMANI

 1. Bu, Hitchcock’un seçtiği, başka yazarlara ait bir öykü seçkisinin kapağıymış.

  Görsel adaptasyonu varsa da ben bulamadım ama bizdeki gibi radyo tiyatrosu buldum ve dinledim. TGRT adaptasyonu —spoiler vermek istemediğim için detay vermiyorum— daha iyi bence.

  Aşağıdaki linkten İngilizce adaptasyonu dinleyebilirsiniz:

  https://youtu.be/wv0cB9J2S4o

 2. Bu oyuna bayılıyorum. Gerçekten TGRT güzel adapte etmiş, oyuncular da tehlike karşısındaki umursamazlıklarından dolayı dinleyiciyi çileden çıkarıyor.(yani iyi oyuncular demek istiyorum)

  Ama oyunla ilgili çok ilginç bir şey var. Bu oyunun asıl adı “the Whole Town’s Sleeping” (Tüm Kasaba Uyuyor) ve yazarı da Ray Bradbury (Fahrenheit 451’in yazarı).

  Nasıl oldu da rahmetli Alfred Hitchcock’u yazar diye eklemişler anlamadım valla.

  TRT yapımında yazarın Ray Bradbury olduğu söyleniyor zaten.

  1. Bilemiyorum.
   Bu kadar büyük bir hata ancak kasıtlı yapılabilir diye düşünüyorum bazen.
   Bu yüzden de yazı içeriğini değiştirip değiştirmemekte kararsız kalıyorum.

   1. Cengiz Bey, çok teşekkürler. Bunu kısmet olursa bu akşam izleyeceğim ve yorumumu yine buraya bırakacağım. Alfred Hitchcock neye elini attıysa harikalar yaratmış valla. Kesin bu da iyidir:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir