MONTE KRİSTO

Morrel firmasına ait Firavun gemisinin yardımcı kaptanı Edmond Dantes, dönüş yolunda birinci kaptanın hastalanıp ölmesi üzerine onun görevi devralır. Kaptan, ölmeden önce kendisine bir şey olursa Elbe Adası’na uğramasını tembihlemiş ve orada kendisi için bir takım işler yapmasını istemiştir. Dantes bu istekleri yerine getirmek üzere Elbe Adası’na gidip sürgündeki Napolyon ile görüşüp ondan Paris’teki arkadaşlarına iletilecek bir mektup alır. Ardından fırtınalı bir havada gemisini Marsilya’ya getirmeyi başarır. Bu başarısından ötürü gemi sahibi kendisine bir sonraki seferde geminin kaptanı olmayı teklif eder. Böylece maddi sıkıntılarını aşan Dantes, yıllardır sevdiği ve evlenmek istediği Katalan nişanlısı Mersedes ile evlenmek üzere düğün hazırlıkları yapar.
Fernand’ın Mercedes’e karşı ilgisi vardır ve onları kıskanır. Gemide çalışan ve aralarında geçen bir tartışma yüzünden Dantes’den nefret eden muhasebeci Danglars ile birlik olur. Dantes’in Napolyon ajanı olduğunu bildiren bir ihbar mektubu yazarlar. Dantes’in terzi komşusu Gaspar Kadrus da istemeden bu işe girmiştir.
Dantes düğün günü tutuklanır. Krala karşı Napoleon taraftarları ile işbirliği yapmakla suçlanmaktadır. Dantes, Napolyon’dan aldığı mektubu savcıya teslim eder. Savcı, eski bir Napolyon destekçisinin oğlu Villefort’dur. Kendisi , Krala hizmet etmeyi tercih etmiş ve krala yakınlığıyla bilinen Saint- Meran ailesinin kızı Renee ile evlenmiştir. Dantes’in teslim ettiği mektubun babası Nuvardiye’ye hitaben yazılmış olduğunu görünce hemen mektubu yok eder. Napolyon, mektupta yapacağı askeri darbe için Nuvardiye’nin başında olduğu komiteye hazırlık yapmalarını emretmiştir. Dantes’i bu mektubu ortadan kaldırarak ona iyilik yapmış olduğu konusunda ikna eden savcı, mektuptan kimseye bahsetmemesini tembihler. Ancak kendisi Napolyon’un harekete geçtiği haberini gidip bizzat krala ileterek Kralın güvenini kazanır. Dantes’i ise duruşmaya bile çıkarmadan İf Şatosu’na attırır.
Hapishanede Abbe Fary adında bir rahiple tanışan Dantes, onun sayesinde her şeyi daha berrak görmeye başlar ve intikam hırsıyla dolar.

Yapımcı: TGRT
Eser: Alexandre Dumas (1844)
Yapım & Yönetim: Mehmet Köseoğlu
Radyoya uyarlayan: Mehmet Mert, Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: Neslihan Gürgün, İskender Bağcılar
Kurgu ve Montaj: Engin Karagöz
Program Yönetmeni: Ahmet Faruk Koyuncu

16 thoughts on “MONTE KRİSTO

 1. Çok ama çok çok çok çok güzeldi. Bu sabah bitirdim. Emeğinize sağlık, sabahları aç karnına 30 45dk civarı yürüyüş yapıyorum, takribi 2 3 bölüm oluyor. Çok büyük zevk ve huzur buluyorum, Allah sizden razı olsun. Dante adamsın, konuşması tam bir Mösyö 😀 Her neyse şimdi gelecek günler için yeni bir eser seçeyim. Karamazov Kardeşleri rica ediyorum, yapabilme şansınız var ise çok müteşekkir olurum.

  1. Hüseyin Bey güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Radyo tiyatrosu yapımcısı değiliz. Bu site sadece Radyo Tiyatrosu & Arkası Yarın eserlerini daha geniş kitlelere tanıtmak amacı ile kurulmuştur.
   Ne yazık ki Karamazov Kardeşler arşivimde yok. Karamazov Kardeşler’in radyo tiyatrosunu bulursam siteye eklerim.
   Ben de Çalıkuşu’nun radyo tiyatrosuna ulaşamadım. Yapılmış mı onu da bilmiyorum. Ama Çalıkuşu gibi bir romanın radyo tiyatrosu muhakkak yapılmıştır diye düşünüyorum.

 2. Toplamda 9-10 saat civarı süren bir oyun. Dinlerken insan farklı duygulara girebiliyor. Dinlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bu güzel oyunu iki kere dinledim. İlk fırsatta kitabını satın alıp okumayı da düşünüyorum.

 3. Mutlaka dinlenmesi gereken bir klasik. Azim, hırs, kin, nefret, umut, sevgi, adalet, intikam hepsi bu oyunda var.

 4. TGRT zamanında mükemmel işlere imza atmış. Oyuncu kadrosu mükemmel ancak isimlerine ulaşamıyorum. Örn, sefillerde oynayan madlen babayı sezai aydın seslendirmiş. Ancak diğerlerini öğrenemedim. Oyun tavsiyesi olarak göldeki ceset, sefiller, ekmekçi kadın, on küçük zenci, şantajcının katili, suç ve ceza, lastik pabuçlar, telefondaki sesler, atçalı kel mehmet efe, peçeli vs vs. O kadar güzel oyunlar ki adeta kurgunun içinde buluyorsunuz kendinizi. Maalesef TGRT artık yapmıyor, ve onun kalitesine ulaşan yok.

 5. Muhteşemdi..eserde emeği geçen herkesi tebrik ederim tüm duyguyu verdikleri için..ve tabiki size..böyle bi şeyi yaşatmaya çalıştığınız bize bu imkanı sunduğunuz için tüm site çalışanlarına ayrı ayrı teşekkürler..

 6. Seslendirme sanatçılarının adları nelerdir cok guzel bir eser emeği gecen herkese teşekkürler

  1. Bende çok merak ediyorum açıkçası ama ne yazık ki öğrenemedim. O kadar mail attım tgrt fm’e lütfen oyuncuların isimlerini paylaşın diye ama nafile.. Sonuç alamadım.

 7. Mükemmel bir oyundu emeği geçen herkese çok teşekkürler.Dinlerken harika bir zaman geçirdim ,herkese tavsiye ederim

  1. TRT versiyonunu henüz siteye eklemedim. İlk fırsatta siteye ekleyeceğim. TRT versiyonunu bana hatırlattığınız için teşekkürler Murat Bey.

   1. Ekleyince haber verebilir misiniz? Bu arada çok güzel bir site yaratmışsınız, teşekkürler.

 8. Monte kristo nun yaşanmış gerçek hikayesini dinlenek için youtube a “hatıralar 20060506” yazarak videoyu izleyin. buradan link paylaşılmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir