PİERRE YAŞADI MI?

Sivil Hayatta matematik profesörü olan Pierre Saint Menoux, ikinci dünya savaşında onbaşı olarak görev yapmaktadır. Birliği soğuk bir kış günü kasabaya doğru yola çıkar. Birlik kasabada trene binecektir. Kasabaya gece yarısından sonra varılır. Trenin gelmesine daha çok zaman vardır. Pierre kasabada gezintiye çıkar ancak yoğun tipi nedeniyle yolunu kaybeder. Geceyi geçirmek için sığındığı bir kapı önünde soğuktan donmak üzere iken ev sahipleri tarafından içeri alınır. Ev sahibi Noël Essaillon yaşlı bir bilgindir. Yirmi yıldır zaman kavramını ortadan kaldıracak bir cevher üzerine çalışmaktadır. Kızı Annette de ona yardım etmektedir. Genç matematikçi Pierre, Yaşlı Bilgin’in tam aradığı kişidir. Ona projesinden bahseder ve bir deney yapmak ister.

Eserin 1982 yılında sinema filmi de çekilmiştir.

Yapım: TRT
Tür: Bilim Kurgu
Menşei: Yabancı (Fransa)
Yazan: René Barjavel
Eser: le voyageur imprudent (1944)
Çeviren & Radyoya Uygulayan: Derman Bayladı
Yöneten & Anlatan: Can Gürzap
Efekt: Yüksel Doğru

Seslendirme
Pierre Saint Menoux: Uğur Polat
Credan: Mehmet Gürhan
Annette Essaillon: Aslı Altıner
Noël Essaillon: Haluk Kurtoğlu
Mischle: Kemal Bekir

3 thoughts on “PİERRE YAŞADI MI?

  1. Bu konuyu temel alan birçok film izledim. Ancak bu tarz bir işleyiş ile ilk defa karşılaştım. İçerisinde şuan Hollywood’da çekilecek derecede değerli hikaye mevcut. 2 buçuk saat olmasına rağmen sıkılmadan dinledim.

  2. Şu anda TRT radyo tiyatrosunda dinliyorum. Daha önceleri de dinlemiştim. Hiç sıkılmam. Aslında bu radyo tiyatroları çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitapları sevdirmek için sebeptir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir