Sponsorumuz

RADYO TİYATROSU ve ARKASI YARIN ÖNERİLERİ

Beğendiğim radyo oyunlarını bir yazıda toplayarak sizler ile paylaşmaya karar verdiğimde listenin bu kadar uzun olacağını hiç tahmin etmemiştim. Beğendiğim radyo oyunlarını listelemeye başladığımda, beğendiğim oyunların sayısı 125’i buldu. 125 tane oyunu bir sayfada paylaşmanın ve insanlara önermenin doğru olmadığını ve bazı çok güzel oyunların arada kaybolacağını düşünerek, sadece beğendiğim değil beni en çok etkileyen oyunları listelemeye karar verdim.

Liste radyo tiyatrosu ve arkası yarın eserlerinden oluşuyor. Arada atladıklarım olabilir. Onları da aklıma geldikçe yazıya ekleyeceğim. Eklediğim oyunları da yorum kısmına yazarak sizleri haberdar edeceğim. Sizler de beğendiğiniz oyunları yorum kısmına yazarak bizler ile paylaşabilirsiniz.

 1. ASLA BİLEMEZSİN: Farklı zamanlarda aynı topraklarda aynı acıyı yaşayan insanlar. Herkese tavsiye edebileceğim bir eser.
 2. DURUSMA BAŞLIYOR: Bizi de bu şekilde yargılasalardı acaba hangi suçumuz ortaya çıkardı ve vicdanımız bize nasıl bir ceza verirdi.
 3. BİR KOMİSER GELDİ: Oyunu dinlerken insan acaba ben kimlerin hayatını mahvettim diye kendini sorgulamadan edemiyor.
 4. GECE YOLLARDA: İlkeleri doğrultusunda yaşayan Bay Valerio, oğlu için, hayatını adadığı ilkelerinden vazgeçecek midir?
 5. GECE TRENİ: Gece treni yolcuları verecekleri karar ile ya bir suça ortak olacaklar ya da ömür boyu vicdan azabı ile yaşayacaklardır.
 6. KARANLIĞIN IŞIĞI: İnsanı çok etkileyen bir eser. Çoğu takipçimizin beğeneceği kanaatindeyim.
 7. BULANIK DÜNYA: Çarlık Rusya’sı zamanında küçük bir taşra kentinde yaşayan Besemenov ailesi bireyleri, hizmetçileri, arkadaşları ve bulanık dünyaları…
 8. ÖYLE BİR KADIN İŞTE: “Masumluğa hayranlık duyduğunuza göre tepeden tırnağa kötü bir erkeksiniz.”
 9. YABANCI: Mearsault’un hayata karşı bu umursamaz tavrı oyunun giris cümlesinden çok rahat anlaşılabilir. “Anam ölmüş bugün. Belki de dün, bilmiyorum.”
 10. KİN VE SUÇ: Radyo tiyatrosuna uyarlanan romanın adı Kane and Abel. Habil ve Kabil’in İngilizce isimleri Cain and Abel. Şahsi düşüncem yazar Jeffrey Archer, isim seçimi yaparken Habil ile Kabil’e atıfta bulunmak istiyor.
 11. ALACAKLILAR: Herkesin kendisini alacaklı hissettiği, kadın erkek ilişkileri üzerine August Strindberg’ten bir başyapıt.
 12. BİR İDAM MAHKUMUNUN SON GÜNÜ: Sezai Aydın’ın seslendirme performansı ile kesinlikle kaçırılmaması gereken bir eser.
 13. SEFİLLER: Sefiller romanı Victor Hugo tarafından 14 yılda tamamlanmıştır.
 14. KÖŞEBAŞI: Köşebaşı oyunu Ahmet Kutsi Tecer tarafından 1947 yılında kaleme alınmış olmak ile beraber Türk tiyatrosunun en başarılı örneklerinden birisi olarak kabul edilir.
 15. SARN ÇİFTLİĞİ: Babasının ölümünün ardından Sarn ailesinin yeni reisi 17 yaşındaki Gideon Sarn olacaktır.
 16. BİR KADİN UGRUNA: Eserin romanı Türkiye’de “Mezarcılar Da Ölür” adı ile yayınlanmıştır.
 17. İMPARATOR JONES: Jones Amerika’dan kaçarak gittiği Güney Afrika da insanlara kendini imparator olarak kabul ettirir
 18. BİZ ÜÇ ARKADAŞTIK: Lise yıllarını beraber geçiren üç arkadaş yıllar sonra bir araya gelmek için kendi aralarında anlaşır.
 19. BİR BULUSMA: Yıllar sonra buluşan arkadaşlar ne kadar mutlu bir hayat sürdüklerini birbirlerine anlatırlar. Ancak gerçekler anlatıldığı gibi midir?
 20. DENİZ KURDU
 21. UMUTSUZ SAATLER:
 22. KORKU
 23. ACIMAK
 24. MUTLULUK EVİ
 25. CAM KIRIKLARI
 26. ARDIÇ KUŞLARI:
 27. GİZLİ OTURUM:
 28. CEZAEVİNDE İSYAN:
 29. DÜŞEN UÇAĞIN SIRRI: Grönland’ta Jeofizik istasyonunda görev yapan Doktor Mason ve ekibinin bulunduğu bölgeye bir uçak düşer. Doktor ve arkadaşları eksi elli dereceye varan soğuğa rağmen uçaktakilere yardım etmek için uçak enkazına giderler.

Sponsorumuz

“RADYO TİYATROSU ve ARKASI YARIN ÖNERİLERİ” için 2 yanıt

 1. Tuncay Akyüz avatarı
  Tuncay Akyüz

  Yazdığınız oyunlardan, Cezaevinde İsyan haricinde diğer yapımlar benimde favorilerimde. Macera sevenler için düşen uçağın sırrı oyunu unutulmamalı. Bence oyunları türlerine göre önereceğiniz yazılar ilgi çekici olur.

  1. Cengiz avatarı
   Cengiz

   Doğru diyorsunuz aslında. İlk fırsatta türlere göre favori oyunlarımla ilgili bir yazı paylaşacağım.
   Düşen uçağın sırrı nı da listeye ekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


error: Content is protected !!