SUÇ VE CEZA

   Raskalnikov maddi imkansızlıklardan dolayı Petesburg Üniversitesi’ndeki hukuk öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalmış, kirasını bile doğru dürüst ödeyemediği pis ve köhne bir odada yaşamak zorunda kalmıştır. Maddi olarak çok sıkıştığı anlarda, para edebilecek eşyalarını rehin bıraktığı faizci bir yaşlı kadın vardır. Maddi sıkıntılardan iyice bunalan Raskalnikov yaşlı tefeci kadını öldürmeye karar verir. Raskolnikov tefeci kadını öldürmenin dünyayı bir parazitten kurtaracağını düşünerek kendini daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inandırır.

   Romanı ile radyo tiyatrosunu kıyasladığımda sanki romanda hikaye Raskalnikov merkezli olmasına rağmen radyo tiyatrosunda olaylar daha çok Raskalnikov’un etrafında gelişiyor gibi geldi. İkisini de okuyup dinleyeli baya zaman oldu hafızam beni yanıltıyor mu emin olamıyorum. Bu konuda sizlerinde fikirlerinizi almak isterim. Şunu da unutmamak gerekir ki Suç ve Ceza gibi bir romanı radyo tiyatrosuna uyarlamak hiçte kolay olmasa gerek. Zaten oyunda bu işi çok iyi bilen Tayfun Türkili tarafından uyarlanmış. Daha farklı nasıl yapılabilirdi diye düşündüğüm zaman şahsen bir cevap bulamıyorum.

Yapım: TGRT
Eser: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Yapım & Yönetim: Mehmet Köseoğlu
Uyarlayan: Tayfun Türkili
Seslendirme Yönetmeni: İskender Bağcılar, Neslihan Gürgün
Kayıt: Davut Genç
Montaj: Mahmut Acar

24 thoughts on “SUÇ VE CEZA

 1. Kitabı dün bitirdim. Beni dertten derde soktu. En sonunda artık hüngür hüngür ağlattı. İnanılmaz güzel bir eser ve insan doğasına dair efsanevi bir dokunuş. Görünüş ve gerçek ayrımını nasıl ustaca anlatmış yazar.

  Arkası yarına da hemen başladım tabii ki. TGRT’nin en iyi yapımlarından biri olmuş valla. İnsanın yüreğine dokunuyor. Böylesine önemli bir eseri Türkiyemize ve insanımıza kazandırdıkları için gönülden teşekkürü bir borç bilirim.
  Tabii Cengiz Bey’e de bu siteyi kurup bizlere radyo oyunlarında hemhal olma şansı verdiği için çok teşekkürler 🐈
  Edebiyatın dokunmadığı hayatlar maalesef empatiden eksik kalır
  Dağladın ciğerimi melek Sonya. Oliver Twist romanında da onunki gibi bir hayat yaşamak zorunda bırakılmış gencecik bir kız çocuğu vardı. Çok efkarlandım vallahi. Biz insanlar ne kadar utanç verici canlılarız

  1. Sitemiz hakkındaki güzel yorumlarınız için teşekkür ederim Mahmut Bey.
   Suç ve Ceza benim de çok sevdiğim bir eser. İlk okuduğumda uzun süre etkisinden çıkamamıştım.
   TGRT FM çok başarılı uyarlamalara imza atarak kültürümüze kazandırmayı başardı.

 2. İki gün boyunca dinledim .çok etkilendim şahaneydi.emeği geçen herkese teşekkürler saygılar

 3. Oncelikle emegi gecen herkese sonsuz tesekkurler. Sizede oldumu bilmem ama ben aynı Rodyanın hislerine fikirlerine katılarak gecirdim. Yaptıgı hataları yapma amacına hak veriyorsun sonra yanlısından kendine yaptıgı elestrilerede katılıyorsun ve kızgınlık duyuyorsun. Sonuc aynı hissiyatı paylaşarak bitiriyorsun. Calısmaların devamını rica ederim. Emegi gecen herkesede saygılarımı sunarım.

 4. Seslendirme çok başarılı. Gerçek sanatçılar. Siteyi 2 ay önce keşfettim. Hem çocukluğuma döndüm hem de klasikleri dinleme fırsatı buldum.

  1. Ne yazık ki haklısınız. Yeni yayınlar çok az yayınlanıyor. Radyo tiyatrosu devri kapandı.
   Sitenin günlük ziyaretçi sayısı her gün biraz daha azalıyor. İlk başta acaba ben mi sitede yanlış bir şeyler yapıyorum diye düşünmüştüm. Ancak ne yaparsam yapayım fayda etmedi.

 5. Bir kaç gündür dinliyorum. O kadar güzel ki sanki tiyatro izler gibiyim. Çok doğal, içten ve etkileyici. Emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

 6. Kitabı kadar değerli bir çalışma olmuş radyo tiyatrosu da.Seslendirmeleri,duyguları bize yansıtmaları o kadar hisli ve gerçekçi ki kendimizi içinde buluyoruz olanların.Dinleyici değil karakterlerden biri haline geliyoruz.Emeği geçen herkese teşekkürler.

 7. Radyo tiyatroları edebi eserlerden oluştuğundan insanlara pek çok şey katıyor olmalı.Dizi gibi değil.

  1. Ben de şahsen insanlara çok şey kattığını düşünüyorum.
   Radyo tiyatrosu edebiyat ile sanatın birleştiği ender mecralardan birisi

   1. Kitabı yarısına kadar okuyabilmiştim.Marmeladovu ve hayattaki marmeladovları anlayamamıştım,galiba biraz anladım onları. Suç ve ceza da en çok Sonya nın annesi etkiledi.Seslendirenin sesi de etkili olmuştur.
    Eskiden insanların değer yargıları farklıymış galiba…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir