SÜPERMAN KKK’YA KARŞI

Radyo tiyatrosu ile ilgili en ilginç hikayelerden birisi de Stetson Kennedy ve Süperman’ın ırkçılığa karşı verdikleri mücadelenin hikayesi olsa gerek.

Stetson Kennedy

İkinci dünya savaşının ardından Amerika’da ırkçılık yeniden yükselişe geçmişti. Bu yıllarda ırkçı örgüt KKK’nın (Ku Klux Klan) üye sayısının dört milyon civarı olduğu tahmin ediliyor. Üye sayısının artması ile beraber Amerika da siyasi bir güç te olmaya başlayan ırkçı örgüt, Stetson Kennedy’in dikkatinin çeker ve içine sızarak örgütün tüm iç yüzünü deşifre etmeye karar verir.

Stetson Kennedy, KKK’ya kabul edilir ve toplantılarına katılmaya başlar. Bir süre sonra KKK ile ilgili topladığı tüm delilleri de yanına alarak FBI’a gider. FBI, Stetson Kennedy’i dinler ve getirdiği tüm delilleri inceler ancak bunların bir suç teşkil etmediğini söylerek, Stetson Kennedy’e kapıyı gösterir. Stetson Kennedy polise de gidemez çünkü polislerin çoğu KKK üyesidir ve kendi içlerinde kaç tane siyahı öldürdüklerini anlatarak birbirlerine hava atmaktadırlar.

Stetson Kennedy bir radyo kanalına başvurur ve getirdiği belgeleri haber bültenlerinde insanlara duyurmalarını ister. Ama radyo kanalının aklına başka bir fikir gelir. Stetson Kennedy’in anlattıkları ile bir radyo tiyatrosu yapılacaktır. Stetson Kennedy’i, radyo tiyatrosu senaristleri ile buluşturulur. Bir süre sonra da Süperman’ın “Clan of the Fiery Cross” serisi 25 haziran 1946 yılında radyoda yayınlanmaya başlar.

Süperman’ın radyo tiyatrosunda KKK’nın tüm içyüzü deşifre edilir. Örgüt içinde insanlardan nasıl para toplanıp örgüt liderlerinin zengin olduğundan birbirinden komik örgüt içi rütüellere kadar her şey radyo tiyatrosunda insanlara anlatılmaya başlanır.

Radyo tiyatrosunda tüm Amerika’ya rezil olan ırkçı örgüt üyeleri Süperman’in radyo tiyatrosunu durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaya başlarlar. Önce radyodan, radyo tiyatrosunun yayından kaldırmasını isterler ancak radyo kanalı bunu kabul etmez. Daha sonra ise Süperman’in radyo tiyatrosuna sponsorluk yapan mısır gevreği firmasını boykot edip, ürünlerini almayacaklarını söyleyerek, sponsorluğu bırakması için tehdit ederler. Firma tehditlere boyun eğmez ve sponsorluğa devam edeceğini açıklar.

Radyo oyununda o kadar ileriye giderler ki bölümlerin birisini ırkçı örgütün o haftaki parolasıyla başlatırlar. Artık KKK içinde bir muhbir olduğundan kesinlikle emindir ve içindeki muhbiri bulmak için herkesi sorgulamaya başlarlar. Stetson Kennedy de sorgulanır. Sorgu esnasında tüm siyahlara küfürler ederek örgüt üyelerini muhbir olmadığına inandırır.

Comedy Central’da yayınlanan ve Stetson Kennedy’in mücadelesini anlatan programdan bir sahne

KKK ne yaparsa yapsın ne içindeki muhbiri bulabildi ne de radyo tiyatrosunun yayınını engelleyebildi. Süperman’in oyununu dinleyen çocuklar evde babalarının da bir KKK üyesi olduğundan habersiz KKK ile alay etmeye başladılar. Stetson Kennedy’in de katıldığı bir toplantıda üyelerden birisi maskesini çıkartarak liderlerine evde çocuklarının Süperman’in radyo tiyatrosunu dinleyerek KKK ile alay ettiğini, çocuklarının kendisinden utanmasını değil gurur duymasını istediğini söyleyerek KKK’dan ayrılır. Bu ayrılığı başka ayrılıklar da takip eder. Süperman’ın radyo oyununda çok ağır bir darbe alan ırkçı örgüt bir daha asla eski gücüne kavuşamaz.

Süperman hayali bir kahraman olmasına rağmen radyo tiyatrosu sayesinde gerçek hayatta ırkçıları yenmiş ve pek çok insanın katledilmesini önlemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir